Wakacje, wczasy, noclegi, apartamenty i wille w Grecji

Grecja


Meteory

Data: 24 January 2011 autor: admin
Meteory

Meteory

U stóp gór, na których powstał słynny zespół klasztorów Meteory rozpościera się miasteczko Kalampaka. Stamtąd drogowskazy kierują do monastyrów. Jeżeli jednak pojedziemy dalej, do miasteczka Kastraki, wjedziemy prosto między klasztory. Widok jest naprawdę zapierający dech w piersiach, jedziemy między wiszącymi jakby w powietrzu, chociaż tak naprawdę w skałach, monastyrami Meteory.

Jadąc dalej w górę, dociera się do największego klasztoru, zwanego Megalo Meteora. Olbrzymi monastyr ma przepiękny dziedziniec, cerkiew, nawet bibliotekę, a to wszystko jest zawieszone na wysokiej skale. Klasztor Przemienienia Pańskiego, bo taką nosi oficjalną nazwę, gości wygrzewające się na dziedzińcu koty wszelakiej maści, charakterystyczne dla południowych rejonów. W piwniczce klasztoru mnisi kiedyś produkowali wino, obecnie jest to jedyne miejsce, gdzie można robić zdjęcia. Kiedyś do klasztoru można było się dostać wyłącznie po sznurowej drabinie, oczywiście wstęp był tylko dla mężczyzn. Obecnie dociera się tam mostkiem wiszącym nad przepaścią, wykutym w skale korytarzem i długimi schodkami.

Znacznie mniejszym monastyrem w skałach jest żeński klasztor świętej Barbary, ciekawie położony, bardzo zadbany, pełen różnokolorowych kwiatów. Tutaj droga również wiedzie mostkiem zawieszonym nad przepaścią. Kolejny monastyr to klasztor Wszystkich Świętych, jeden z najstarszych, wybudowany w czternastym wieku, wyjątkowo niedostępnie usytuowany. Mnisi dostają się do niego miniaturową kolejką linową. Kolejne dwa męskie klasztory to świętego Mikołaja i świętej Trójcy, mniej odwiedzane przez turystów.


  • Kategorie↑ Do góry